Υιοθέτησε ένα Κρινάκι

Στόχοι της δράσης μας :

• Οριοθέτηση & προστασία του λόφου
  • Συμμετοχή στον καθαρισμό του χώρου
  • Συλλογή πληροφοριών & ενημέρωση για τα “κρινάκια της θάλασσας”
  • Παρατήρηση & αποτύπωση των φυτών  &
  • ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ( στα τέλη Σεπτεμβρίου) – συνεχίζουμε να επισκεπτόμαστε τον χώρο για να τον φωτογραφίσουμε , να αφαιρέσουμε  τυχόν σκουπίδια και να παρατηρούμε αλλαγές ,γιατί απλά μια μέρα δεν φτάνει!!!
  • Η καλύτερη φωτογραφία θα γίνει το κεντρικό θέμα της επόμενης χρονιάς.

«Κρινάκι της Άμμου» η «Κρινάκι της Παναγίας» ή «Κρινάκι της Θάλασσας» ή «Θαλάσσιος Ασφόδελος» ή «Θαλασσόκρινο» είναι μερικές από τις ονομασίες του είδους Pancratium maritimum, που φυτρώνει στην καυτή και άνυδρη άμμο του καλοκαιριού και να χαρίζει το σπάνιο άρωμά του σε όσους το παρατηρούν!…

• Το κρινάκι άντεξε χιλιάδες χρόνια. Δυστυχώς κινδυνεύει από την ανθρώπινη επέμβαση. Το Συμβούλιο της Ευρώπης, το έχει χαρακτηρίσει ως σπάνιο και απειλούμενο είδος και για την προστασία του, προτείνει.
  • 1. την οριοθέτηση και την προστασία των περιοχών που φύεται.
  • 2. την απαγόρευση κάθε δραστηριότητας που διαταράσσει τους αμμόλοφους, που είναι ο βιότοπος τους.
  • 3. την απαγόρευση, ακόμη και του καθαρισμού των ακτών, με εργαλεία που ανακατεύουν την άμμο.

Ας το προστατεύσουμε όλοι μαζί!!!!!!!!!!!!

Ίστρον, καλό χωριό, Κρήτη, Βούλισμα, Παράδοση, Καραβοστάσι,
Αγιος Παντελεήμονας, εκκλησίες, πηγές, χωριά, διακοπές, παραλία ,
βουνό , μονοπάτια,μοναστήρια, χρυσή παραλία, παραδοσιακά γλέντια,
καντάδα, υγρότοπος, πολιτιστικός σύλλογος, ελιές, πορτοκαλιές, ρακί ,